Kira vergisi stopaj oranları yüzde 20’den yüzde 10’a indi, 31 Temmuz’da resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren değişikliğe göre kira vergisinde stopajın düşmesi konut fiyatlarına yansıyacak ancak bu indirim konut olarak kullanılan gayrimenkuller için geçerli değil. Pandemi nedeni ile zor dönem yaşayan, kepenk kapatmak zorunda kalan esnafa umut olmak ve destek sağlamak için 2813 sayılı cumhurbaşkanlığı kararı ile kira vergisinde uygulanan stopaj oranlarında yarı yarıya indirime gidildi.

Konut Dışında Kalan Gayrimenkulleri İlgilendiriyor

Peki kimler %10 kira vergisi ödeyecek? Resmi gazetede yayınlanan karara göre kira vergisinde indirim oranları konut dışında kalan gayrimenkulleri ilgilendiriyor, yalnız işyerleri değil kira ödeyen işletmelerde kira vergi kesintisi bu yılın sonuna kadar yüzde 10 olarak uygulanacak. Bunlar arasında kafe, restoran, mağaza ve araziler yer alıyor ayrıca vakıf ve derneklere ait gayrimenkuller, kooperatiflere ait taşınmazlarda Gelir Vergisi 70. maddede yazılı haklar için yüzde 20 olan stopaj vergisi yüzde 10 olarak uygulanacak.

Gayrimenkul Kiralayan İşyerlerini Kapsıyor

Kira tevkifatını genel olarak gayrimenkul kiralayan işletmelerin yapmasından dolayı %10 kira vergisi indirimi sadece işyerlerini kapsıyor. Pandemiden en fazla etkilenen esnaflar için 2813 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile yılsonuna kadar kira vergisi oranları yarı yarıya indirildi,  indirimin yapılmasında ki amaç esnafa biraz olsun nefes aldırmak.

En Büyük Konut Projesi Destekevim’den Esnafa Destek

Türkiye’nin en büyük konut destek projesi olan Destekevim faizsiz, peşinatsız ve ara ödemesiz konut satışları ile esnafa desteğini sürdürüyor. İşyerine kira ödemek yerine kira öder gibi işyeri sahibi olmak isteyen esnaf için istediği işyerini ya da konutu almasına destek olan proje kapsamında ülke genelinde her bölgede avantajlar vatandaşları bekliyor.

Küçük Taksitler İle Faizsiz İşyeri Ve Ev Sahibi Olun

İster ödenecek taksit miktarını ve taksit bedelini belirleyerek çekilişli yöntem ister bütçeye göre ödeme günlerinin belirlendiği sabit planlı yöntem isterse konut değer artışlı yöntem seçenekleri ile işyeri ya da konut sahibi olmak isteyen esnaf Destekevim tarafından sunulan kolaylıklarla kira ödemekten kurtuluyor. Hayallerine kavuşmak ve bir işyeri ya da ev sahibi olmak isteyen esnafa biraz olsun can suyu olmak adına sunulan Destekevim avantajları arasında herkes küçük taksitler ile faizsiz bir şekilde işyeri ve ev sahibi olabiliyor.

Araba Alacaklara Da Aynı Şartlarda Destek

Ayrıca esnafa yalnız işyeri ya da konut değil araba talebinde de aynı şartlarda destek sağlayan Destekevim projesi kapsamında esnaf, almak istediği araca hiç peşinatsız, ara ödeme yapmadan ya da faiz ödemeden sahip oluyor. Destekevim projesinde destek çözümleri bitmiyor, projenin ülke genlinde şubelerine giderek avantajlar hakkında bilgi alarak size uygun yöntemlerden ve ödemelerden yararlanıp konut, işyeri ya da araba sahibi olabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.