Kira sözleşmelerinde son dönemde iki büyük yenilik gündemde, bunlardan ilki döviz ile yapılan kira ödemeleri Türk Lirasına döndürülmesi diğeri ise kira artışlarında üst sınırın üretici fiyat endeksinin değil tüketici endeksinin baz alınması. Bu iki yenilik ile kira artışlarında yaşanan yüksek artışların önüne geçilmesi hedefleniyor peki yine de kira sözleşmesi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Yıllık Kira Artışı Sözleşmede Belirtilmeli

Kiralanan konutun özelliklerinin sözleşmede belirtilmesi ve konutun tapuda ki bilgileri ile sözleşmede ki bilgilerin aynı olması ilk olarak dikkat edilmesi gereken konudur. Ayrıca kira bedelinin kira sözleşmesinde tam olarak yazılması ve yıllık kira artış rakamının ya da oranının da yine sözleşme üzerinde kesinleştirilmesi gerekir. Kiralanan konut için kiracıdan 3 aylık bedeli aşmayan oranda depozito alınmış olması ve bu bedelin de vadeli mevduat hesabında bulunması gerekli.

Sözleşme Noter Aracılığı İle Yapılmalı

Konutta yer alan demirbaşlar listelenmeli ve fotoğraflar ile belgelenmeli, kiracı kirasını gününde sorunsuz öderse kira sözleşmesi kendiliğinden uzar ve konut sahibi kiracıyı serbestçe çıkaramaz. Kira sözleşmesi yapılırken dikkat edilecekler arasında önemli olan başka bir ayrıntıda sözleşmenin bir noter aracılığı ile yapılması. Kiracı kiraladığı konutu nasıl teslim aldığını ve nasıl teslim edeceğini sözleşme üzerinde belirtmeli.

Sözleşmede Tarafların Islak İmzası Olmalı

Ayrıca kiracı tarafından konutta yapılacak tadilatın hangi şartla ve kim tarafından karşılanacağı konusunun kira sözleşmesi içerisinde belirtilmesi şart. Sözleşmede hem kiraya veren hem de kiralayan tarafından atılan ıslak imza olmalı bu durum kira sözleşmesi yapma noktasında çok öneli çünkü sözleşmenin sahte olduğu gibi benzer iddialar karşısında ıslak imza tespit için gereklidir.

Emlak Sektöründe Önemli Bir Dönem Başladı

Kira sözleşmeleri için alınan Türk Lirası üzerinden kiralama ve tüketici fiyat endeksini baz alarak uygulanan kira zammı oranı emlak sektöründe önemli bir dönem başlattı. Türkiye şartlarında kiracı olmanın zorluğunu yaşayan vatandaşlar kendi ödeme planlarına uyan ve kira öder gibi ev sahibi olmak için Destekevim projesinden yararlanmakta.

Destekevim Projesinden Onlarca Fırsat Seçeneği

Türkiye’de ev sahibi olmayan kalmasın diyen bir anlayış ile ev sahibi olmak isteyenlere onlarca farklı seçenek ve avantaj sunan en büyük konut destek projesi olan Destekevim kampanyaları ve ödeme imkânlarından yararlanmak için ülke genelinde bulunan yüzlerce şubeye gidebilirsiniz. Her bütçeye ve her imkâna uygun şartlarda sunulan konutlarda proje çerçevesinde peşinat, ara ödeme ya da faiz sistemi yok. Hiç peşinat ödemeden sisteme dahil olan vatandaşlar ara ödeme yapmak zorunda da değil, belirledikleri taksit oranlarında ve belirlenen taksit imkanı ile evini alan katılımcılar tasarrufa dayalı faizsiz finansman desteğinden yararlanmakta. Katılımcılardan sadece katılım payının alındığı proje dahilinde başka hiçbir ödeme ya da ek maliyet alınmaz.

OKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.