Türkiye’de son dönemlerde tartışılan bir konu olarak ÖTV ile alakalı ikinci el otomobil piyasası merak edilir oldu. ÖTV zammının gelmesiyle otomobil fiyatlarında ciddi artışların oluşu gözlemlendi. Sıfır araçlarda vergi artışı sonrası zamlanması ikinci el otomobillerde de fiyat artışına sebep oldu. Bu sebepledir ki araç pazarına giden vatandaşlara bu durum ikinci el otomobil fiyatları isyan ettirdi. Şu an ise bu konulan zamdan kaynaklı olarak Türkiye yüzde 277 ile ilk sırada yüksek zamlı ülke olarak ortaya çıktı.

ÖTV Zammı Tüm Araç Piyasasını Etkiledi

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeyle ÖTV zammı yürürlüğe girerek piyasada ciddi bir etkilenişte bulundu. Oluşan bu zam sadece sıfır araçlarda değil ikinci el otomobil fiyatları üzerine de yansıması oldu. İkinci el piyasasından araç almak isteyenler ise yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalma durumuyla yüzleşti. Bu yükselişten dolayı ise otomobil pazarlarında birçok kişi ikinci el araçlarını satmak için yarışa girdi.

Yüksek Fiyatlar Vatandaşı Etkiliyor

ÖTV zammı ile gelen değişiklikler araç piyasasını derinden etkiledi. Sıfır araçlarda uygulaması olsa da ikinci el araç piyasasını derinden etkilerken bu durum araç almak isteyenlere ikinci el otomobil fiyatı ne kadar sorusunu sordurttu. Türkiye’nin ise gerçekleştirmiş olduğu bu vergi yüksek vergi sıralamasında birinci sıraya koydurttu. 2019 yılında yüzde 212 vergi ile ön sırada olan Danimarka’yı ikinci sıradan geçerek yüzde 206 zamdan yüzde 277’e çıkartarak birinci sıraya yerleşti.

Zorunluluk Haline Gelen Araçlar

Tüm dünyayı saran korona virüs sebebiyle pandemi döneminde araç kullanımı zorunluluk haline geldi. Araç almak isteyenleri beklemelerden ziyade istedikleri modelin alt modeli de olsa araç alamaya itekledi. Hesaplamalar gerçekleştirildiğinde ise örnek olarak vergisiz fiyatı 123 bin 77 TL 1.5 motorlu araç vergiler eklendikten sonra 219 bin 500 TL’ye fiyatının çıktığı görüldü. Bu yükselişlerin meydana gelmesi kişinin tek başına araç alımına değil finansman bir destek bularak araç alımının gerçekleşmesinin daha güvenilir olduğu inanılmaya başlandı.

Talebi Artan Ürünün Piyasası

Otomobil fiyatlarında bu artış meydana gelmiş olsa da alım durumlarında yeterli durgunlukların meydana gelmediği görülüyor. Vatandaş ödemelerinde zor koşullar içerisinde olmuş olsa da özellikle bu pandemi günlerinde otomobil artık zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiş olmasından kaynaklı olarak alımını gerçekleştiriyor. Destekevim yardımı ile alınacak otomobillerde faizsiz taksitle geri ödeme kolaylığı sizin daha az yıpranmanızı sağlıyor. Yüksek finansman gerektiren araba alımında hiç peşinatsız, faizsiz, ara ödemesiz seçeneklerinin oluşumuyla kolay ödeme imkânını yaşayabilmeniz olasıdır. Güçlü alt yapımız ve sermayemiz ise Destekevim’in güven vermesinde en etkili unsurlardan birisidir. Geniş şube ağı ile yüksek kalitede operasyonel hizmet anlayışını daima yakalayabilme fırsatını bulursunuz. Sadece sıfır araçlarda değil ikinci el otomobil ihtiyaçlarınızda da tasarruf yaparak araç sahibi olmanızı daha da kolaylaştırır.

OKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.