Doğal Afet Sigorta Kurulu olan DASK poliçesi, taşınmaz malların deprem, yangın ve sel baskınlarına karşı sigortalı olmasını sağlamakta olan bir prosedürdür. Türkiye Cumhuriyeti tarafından gayrimenkul üzerinden yapılması zorunlu tutulmuş DASK poliçesi, dikkatli hususlar barındırmakta, ayrıntılı bilgilendirme ve karar name yöntemlerine bakılarak alınmalıdır.

DASK Ayrıntılı Bilgilendirme Unsurları  

DASK her vatandaşın belirli numaralandırmalarla adreslerinin belirlenmesini sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Kurulun DASK poliçesi için gayrimenkul hakkında detaylı bilgilendirilmesi ve poliçe numarasının alınması gerekir. Kişi üzerine yapılan poliçe, adresin açık bir şekilde verilmesi ve vergi numarasının da bulunmasını kapsar.

  • Poliçe sahibi olacak vatandaşın adı ve soyadı
  • C Kimlik numarası
  • Vergi numarası
  • DASK poliçe numarası
  • Pasaport numarası
  • Yabancı kimlik numarası ve poliçe numarası
  • Adres kodu

Bilgilendirmelerinin kuruma iletilmesi, adres kodu, T.C kimlik numarası ve adres kodu ile vergi numarasının da bulundurulması gerekmektedir. Varsa unvan ve yabancı kimlik numarası da yabancı vatandaşlar için önemli olan unsurlar arasında yer alır.

DASK E-devlet Sorgulama  

DASK poliçesi sorgulama işlemleri için e-devlet üzerinden vatandaşım, T.C kimlik numarası ve şifresi tanımlanmış olmalıdır. Her Türkiye vatandaşı, PTT şubesinden kendine ait şifreyi alarak, sisteme giriş yapabilir.

E-devlet üzerinden DASK poliçe sorgulama; www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e- devlete giriş yapılabilmektedir. Adres üzerinden T.C kimlik numarası ve şifre girilerek, sistemde DASK poliçe sorgulama araması yapılması yeterli olacaktır. Sistem kişinin adına kayıtlı poliçe dokümanını sayfada tanımlayacaktır.

DASK Web Adresinde Sorgulama  

DASK web adresine giriş yaparak, üyenin adres üzerinden adres kodu ve poliçe numarasıyla giriş yapabilmesi sağlanır. Poliçe numarası ve adres kodu DASK.gov.tr adresine yazılarak kısa zamanda sorgulamaya alınarak, işlem dokümanları sayfaya yansıtılacaktır. Poliçe hakkında ayrıntılı bilgilerin alınması için özel siteden giriş yapılması yeterli olacaktır.

DASK poliçesi nasıl sorgulanır; DASK.gov.tr adresinden poliçe numaranızla adresinizdeki DASK sigortası ayrıntılarını öğrenebilir, sorgulama sayfasından kısa zamanda erişim sağlayabilirsiniz. Yabancı vatandaşlar ve Türkiye’li vatandaşlar da aynı sorgulama işlemlerini yaparak sisteme giriş yapabilmektedir.

DASK Destek Hattı Poliçe Sorgulama 

DASK poliçesi olup olmadığını öğrenmek için vatandaşların ilk etapta DASK destek hattı 125 arayarak, T.C kimlik numarası ve adres bilgilerini bildirmesi gerekmektedir. Bu sayede kısa zamanda DASK numarasını alarak, işlem kriterleri hakkında bilgi sahibi olabilecektir. İşlem sırasında ayrıntılı bilgi vererek, kısa zamanda poliçe numarası almanız da sağlanacaktır.

DASK Poliçe Sigorta Primi Öğrenme  

DASK prim öğrenme işlemi için sigorta bedeli oranlarının faiş bedellerine bakılabilmektedir. Her yıl değişen prim bedeli, emlak piyasası ve ada/ parseli üzerinden de hesaplanabilir. Prim ve poliçe bilgilendirme için e devlet ya da 125 üzerinden DASK ekibine erişim sağlayarak, ödeme işlemleri hakkında da detaylı bilgi edinebilir, kısa zamanda poliçenin bitiş ve başlangıç tarihleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.  Destek Evim, sigorta ve ödeme kolaylığı sunan seçenekleri sizlerle paylaşacak, kira öder gibi ev sahibi olmanızı sağlayacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.