Konut sahipleri ve kiracılar, kaldıkları yapının güvende olduğunu bilmek ve güvenli alanlarını oluşturmak istemektedir. Sigortalar, oluşabilecek kötü bir durumun üstesinden gelecek maddi desteği sağlamak için kurulmuştur. Konut sigortası ile DASK yapının doğal afetler sonucunda veya kazalar sonucunda zarar görmesine bağlı olarak olağanüstü hallerde devreye girmektedir.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, konutun zarar görmesi durumunda eşyanın veya evin hasarlarını karşılayacak maddi tedarik aracıdır. Sigorta, doğal afetler, yangın ve hırsızlık durumlarında konut sahibinin zararlarını karşılayacaktır. Ancak bu durum konut sahibinin kendisinin değil başka birinin veya elinde olmayan nedenlerin doğurduğu durumlar olmalıdır. Örneğin yangın veya sel durumlarında devreye konut sigortası girmektedir. Hırsızlık, sel baskınları, su baskınları ve depremin de kapsadığı doğal afet kriteri taşıyan bütün durumlarda konut sigortası önemli bir maddi gelir kaynağı olacaktır.

Konut sigortası tipleri; konut sigortası 1. grup, 2. grup ve 3. grup üzerinden, doğal afetler, olağan üstü haller ve dış etmenler üzerinden hırsızlık, afetler, yangın ve arıza nedenlerine dayalı 3 farklı hizmet sunmaktadır.

DASK Poliçesi Nedir?

Doğal Afet Sigortası Kurumu olarak adlandırılmakta olan DASK, devletin konut sahiplerine zorunlu tutuğu deprem sigortası olarak yer almaktadır. Sigortanın iki farkı grubu bulunur. Zorunlu deprem sigortası, çelik, betonarme, tam kagir ve kaska yapılarda brüt yüzölçümü üzerinden hesaplanarak 3 faktör üzerinden incelenmektedir. 125 üzerinden yapılan dask sigortası, aynı zamanda zarar görme durumlarında 240.000 TL ödeme limitini maksimum şekilde sunar.

  • Depremden kaynaklı zararların oluşması
  • Eşyaların zarar görmesi
  • Mal ve manevi tazminat
  • Konut ve konut içinde yer alan eşyaların zararı
  • Yapının hasarlı ve yıkılmış olması durumlarında devreye girer.

DASK ve Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dask ve konut sigortası arasındaki farklar nelerdir, deprem durumlarını kapsamakta olan DASK, aynı zamanda sel, su baskını ve yangınlarda oluşan hasarlara deprem kaynaklı olduğu takdirde bakmaktadır. Zorunlu sigorta kapsamında olduğu için iptal edilemeyen bir sigorta türüdür. Konut sigortası ise, konut kredisi çekimleri dışında zorunlu tutulmamaktadır. Daha kapsamlı, sadece deprem değil bütün afet ve olağanüstü halleri kapsayacak 3 farklı grupta değerlendirilebilir.

DASK Poliçesi Yenileme 

Dask poliçesi yenileme işlemi için kurumların her yıl indirim uygulaması söz konusudur. Bu süreçte 1 yıllık sigorta indirimli karşılayarak, sigorta devam edecektir. DASK primleri belirlenmiş olan taban fiyatlar üzerinden verilmekte ve devlet güvencesiyle birlikte işleme koyulmaktadır.

Konut Sigortası Poliçesi Ödemeleri 

Sigorta kuruluşu özel olduğu için kendi sigorta primlerini düzenlemektedir. Destek evim, düşük prim ödemelere bütçe ayıracağınız kolay ödeme tarifleri sunacaktır.  Her yıl özel indirim uygulayabilir ancak bunu zorunlu olarak kullanmaz. Konut sigortası DASK gibi zorunlu değil, kişinin kendi insiyatifindedir. Fiyat aralıkları, yapının metre karesi ve yapının içinde yer alan eşyaların tutarlarına göre hesaplanabilmektedir.

 

OKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.